Strona główna Ubuntu C++ Hardware HTML i javascript Java Software SQL

Ubuntu – vncserver problem z połączeniem.

Dodano: 2013-05-02

Jeżeli po instalacji vncserver w systemie Ubuntu napotkasz na problem z połączeniem z innej maszyny np. za pomocą vncviewer do tegoż systemu, najpierw należy sprawdzić czy jest możliwość uzyskania zdalnej/lokalnej kontroli w tym systemu (skorzystaj z vncviewer i uruchom go w systemie gdzie działa serwer vnc). Jako parametr połączenia należy podać adres IP komputera:

vncviewer [IPComputer]

jeżeli nie znasz adresu sieciowego komputera możesz go sprawdzić za pomocą komendy ifconfig.

W przypadku uzyskania połączenia lokalnie należy szukać rozwiązania problemu w zaporze sieciowej, blokuje ona port domyślny 5900, na którym nasłuchuje serwer VNC.

Jeżeli korzystasz z zapory firestarter, uruchom ją, przejdź do zakładki Events, w polu allowService dodaj nowy wyjątek. Kliknij prawym klawiszem myszki i wybierz addEvents. Wpisz port 5900, natomiast jako urządzenia, które mogą uzyskać połączenie najlepiej jest dodać konkretny adres IP lub nazwę sieciową np. komputera, można też podać sieć, z której można uzyskać dostęp zdalny do systemu. Jeżeli chcesz dodać sieć należy wpisać adres sieciowy oraz maskę, przykładowo dla sieci 192.168.1.0 i maski 255.255.255.0, wpisz następującą wartość 192.168.1.0/24.

Zatwierdź zmian i ciesz się z możliwości pracy zdalnej na komputerze ;)