Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona główna Ubuntu C++ Hardware HTML i javascript Java Software SQL

Ubuntu – upgrade systemu 10.04 do 10.10, 11.04 itd.

Dodano: 2012-05-02

Instalacja wyższego jądra systemu Ubuntu Server 10.04 LTS jest dosyć męczącym zadaniem. Poszukiwałem łatwego sposobu na upgrade całego systemu do wersji 12 i trochą czasu mi zajęło znalezienie "szybkiej" (łatwej) metody i nie wymagającego od użytkownika dużego nakładu pracy w konfiguracji. Jeżeli lubicie wpisywać dużo komend i mieć jeszcze kilka problemów po drodze to polecam własnoręczne kompilowanie kernela, opis jak to można zrobić kompilacja jądra.

Najprostszy sposób to użycie komendy do-release-upgrade dzięki nej kolejne aktualizacje systemu jądra od 10.04 przez 10.10, 11.04, 11.10 do 12 przebeigły bez większych problemów.

DISTRIB_ID=Ubuntu 
DISTRIB_RELEASE=10.10 
DISTRIB_CODENAME=maverick 
DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu 10.10" 

...upgrade

DISTRIB_ID=Ubuntu 
DISTRIB_RELEASE=11.04 
DISTRIB_CODENAME=natty 
DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu 11.04"

...upgrade

DISTRIB_ID=Ubuntu
DISTRIB_RELEASE=11.10
DISTRIB_CODENAME=oneiric
DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu 11.10"

Chcąc sprawdzić na jakiej wersji Ubuntu pracujesz wpisz:

cat /etc/lsb-release

Wersję jądra można sprawdzić za pomocą komendy uname -r, dokładne informacje uname -a. Kroki przygotowawcze do wykonania aktualizacji jądra (instrukcji w internecie co niemiara):

  • Najpierw zainstaluj update-manager-core jeżeli jeszcze go nie posiadasz:
    sudo apt-get install update-manager-core
  • Następnie edytuj plik release-upgrades:
    sudo nano /etc/update-manager/release-upgrades
    zmieniając parametr Prompt=normal, w pliku jest opisane co oznaczają poszczególne wartości.

Teraz można już stopniowo aktualizować jądro systemu używając komendy

sudo do-release-upgrade -d

W przypadku przerwania instalacji jądra, ale w trakcie pobierania paczek, może się pojawić problem w czasie uruchomienia komendy do-release-upgrade, będzie ona zwracała wynik mówiący, że nie ma nowych aktualizacji, po wykonaniu sudo apt-get update, wszystko wraca do normy ;)

Upgrade kernela serwera przez sieć używając połączenia SSH jest dosyć ryzykowy, ponieważ możemy stracić kontrolę nad serwerem i będziemy musieli się osobiście pofatygować do jego miejsca położenia :)

Po przejścia na kernel 11.10, karta wifi nie została uruchomiona przy restarcie komputera. Komenda sudo ifup wlan0 nie pomagała, dopiero użycie komendy sudo ifconfig wlan0 up, "włączyło" kartę wifi w systemie.