Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Linux – problem z quotą po awaryjnym zatrzymaniu serwera.

Dodano: 2010-11-05

Quota dyskowa umożliwia przydzielenie zasobów dyskowych użytkownikom bez konieczności tworzenia nowych partycji. Kiedy warto stosować:

  1. Duża ilość użytkowników, którzy wykorzystują zasoby w różnym stopniu i nie zawsze potrzebują stałej ilości miejsca na dane.
  2. Szybkie przydzielanie, modyfikacja oraz blokada miejsca dostępnego na dysku, osobą lub grupą.
  3. Brak możliwości utworzenia kolejnej partycji.
  4. Modyfikacja istniejącej partycji w celu uzyskania nieprzydzielonego miejsca dyskowego jest zbyt ryzykowna lub nie warta czasu jaki należy poświęcić na tą operację.

Osobiście uważam, że w przypadku serwerów zastosowania domowego (znawca się odezwał ;p) lepiej przemyśleć podział dysku i przypisać odpowiednie uprawnienia do utworzonych partycji dla poszczególnych osób. Zaoszczędzi to i czasu i nerwów ;)

To tyle na wstępie.

Quota ma jednak pewną wadę nie zawsze pracuje tak jakbyśmy to od niej oczekiwali. Zdarza się, że w przypadku sytuacji awaryjnych (brak zasilania) może wystąpić problem (po ponownym uruchomieniu serwera) z kopiowaniem danych na urządzenie przez użytkowników nawet jeśli jest dostępne miejsce na dysku i limit danej osoby na ilość danych nie został wyczerpany. Oczywiście można spróbować zatrzymać usługę Quota i uruchomić ją na nowo (co nie daje żadnego efektu ;):

sudo quotaoff -vug [pathToDisk]
sudo quotaon -vug [pathToDisk]
np.: sudo quotaoff -vug /dev/sda3

Rozwiązaniem problemu jest wpisanie komendy sudo edquota [userName], następnie zamknięcie edytora i już po problemie z użytkownikiem (użytkownikami).

Nie jest to tak straszne jakby się mogło wydawać ;)