Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Linux - komenda screen czyli "wirtualny" terminal.

Dodano: 2010-08-07

Pracując w systemie Linux, zdarzają się sytuacje, w których użytkownik po zalogowaniu się i uruchomieniu programu, chciałby aby nadal on działał nawet jeśli będzie konieczne wylogowanie się. Wykonywanie programu/skryptu nadal po zamknięciu sesji użytkownika umożliwia komenda screen, która tworzy w systemie "wirtualny" terminal, które utrzymuje instancję zalogowanego użytkownika, a co jest z tym związane włączone w nim skrypty, programy.

Uruchomienie "wirtualnego" terminala jest bardzo proste należy wpisać następujące komendę:

screen -S [nameScreen]

Po zatwierdzeniu zostanie otwarty terminal w terminalu, wszystkie komendy, które w nim zostaną wpisane będą wykonywane tak jakbyśmy się połączyli bezpośrednio do systemu.

Chcąc zakończyć działanie "wirtualnego" terminala należy np: wpisać komendę exit, podobnie jak w „rzeczywistym” terminalu. W przypadku chęci opuszczenia nowo utworzonego połączenia z systemem za pomocą komendy screen bez zamknięcia tegoż połączenia należy wcisnąć: Ctrl+a a następnie Ctrl+d. Nastąpi wyjście z nowo utworzonego okna terminala, bez zamknięcia jego sesji. Teraz jeśli wyloguje się użytkownik to "wirtualny" terminal nadal będzie utrzymywał działanie programów lub skryptów.

Przeglądanie wszystkich utworzonych "wirtualnych" terminali jest możliwe po wpisaniu komendy:

screen -ls

Wejście do wybranego wirtualnego terminala:

screen -r [nameScreen]

Powyższe komendy pokrótce pokazują podstawowe możliwości komendy screen. Jedną z bardziej przydatnych komend jest automatyczne uruchamianie zadań w "wirtualnym" terminalu. Służy do tego:

screen -dmS [nameScreen] [operationToDo]

Więcej informacji:

screen --help