Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona główna Ubuntu C++ Hardware HTML i javascript Java Software SQL

Bash – avconv, konwersja plików mp3 na ogg (oraz ogg na mp3).

Dodano: 2012-06-16

Istnieje wiele programów, które umożliwiają konwersje plików audio jak i wideo. Jednym z bardzo rozbudowanych narzędzi dla linii komend jest avconv, następca popularnego ffmpeg (który nie jest już rozwijany).

Pełna dokumentacja avconv, znajdziesz tu dużo informacji.

Jeżeli chciałbyś skorzystać z avconv, a nie posiadasz go w systemie wystarczy go zainstalować: sudo apt-get install avconv, teraz możesz się cieszyć jego możliwościami.

W przypadku konwersji plików ogg na mp3, możesz się spotkać z problemem braku encodera. Przyczyną takiej sytuacji jest brak kodeków o zamkniętym kodzie, musisz je doinstalować. W czasie instalacji systemu nie są one automatycznie instalowane z powodu ich niezgodnej licencji z Ubuntu License Policy, na tej stronie zostaje wyjaśnione dlaczego nie są te pakiety instalowane domyślnie: restricted formats.

Chcąc korzystać z dodatkowych pakietów należy je doinstalować, korzystają z komendy: sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Poniżej stworzyłem skrypt, który umożliwia konwersję mp3 na ogg lub na odwrót, w zależności od podanego parametru. Skrypt powienien znajdować się w folderze, w którym są pliki wymagające konwersji.

drukowanie kodu zaznaczanie kodu

#!/bin/bash

echo "The script convert mp3->ogg or ogg->mp3.";
echo "The script takes one parameter: ";
echo "[mp3ogg] - converting mp3->ogg";
echo "[oggmp3] - converting ogg->mp3";


if [ "$1" = "" ]; then
	echo "";
	echo "Argument does not exist!!!";
	exit 102;
fi


if [ "$1" = "mp3ogg" ]; then
	for file in *.mp3; do
		 avconv -i "$file" "`echo ${file%.mp3}.ogg`";
	done
	exit 0;
fi

if [ "$1" = "oggmp3" ]; then
	for file in *.ogg; do
		 avconv -i "$file" -acodec libmp3lame "`echo ${file%.ogg}.mp3`";
	done
	exit 0;
fi


exit 104;