Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Linux - alias zapisanie komend użytkownika.

Modyfikacja: 2012-07-26

Komenda alias umożliwia skrócenia wpisywania złożonych poleceń w terminalu. Dzięki użyciu aliasu możemy zapisać dowolną komendę pod nazwą, która będzie dla użytkownika łatwiejsza do zapamiętania, a nadal będzie wykonywała wcześniejsze zadania.

Na wstępie zapoznać się należy z podstawowymi możliwościami i ich ograniczeniami. Utworzenie nowego „skrótu nazewniczego” dla komendy tworzącej nowy folder mkdir (alias [nameAlias]="[command]"):

alias mk="mkdir"

Przeglądanie dostępnych aliasów jest możliwe po wpisaniu: alias.

Usunięcie aliasu, który został stworzony powyżej (unalias [nameAlias]):

unalias mk

Utworzone w ten sposób „skróty” są dostępne w systemie do momentu wylogowania użytkownika lub wyłączenia maszyny. Zapisać nowo utworzone aliasy na stałe można poprzez wpisanie ich do pliku /home/[userName]/.bashrc, np.:

#Osobiście umieszczam wpisy po danym tekście w pliku ;)
# Alias definitions.
# You may want to put all your additions into a separate file like
# ~/.bash_aliases, instead of adding them here directly.
# See /usr/share/doc/bash-doc/examples in the bash-doc package.


#mk
alias mk="mkdir"

Po wykonaniu zmian należy wczytać ponownie plik .bashrc do pamięci (?) systemu za pomocą komendy source ~/.bashrc. Najlepszym jednak sposobem przechowywania nowo wpisanych aliasów jest umieszczanie ich w pliku zewnętrznym w przypadku Ubuntu jest to /home/[userName]/.bash_aliases.

Dzięki temu zyskujemy łatwość kopiowania edycji jak i dodawania aliasów dla użytkownika. Przechodzenie do pliku z zapisanymi aliasami oraz ich ręczne dodawanie może być trochę męczące, warto napisać prosty skrypt który będzie dodawał za nas „skróty” do pliku /home/[userName]/.bash_aliases. Nazwijmy plik aliasf, plik należy umieścić w folderze /bin i zmienić uprawnienia na sudo chmod 755 aliasf, aby mogli korzystać z niego wszyscy użtkownicy systemu z dowolnego miejsca w katalogu.

#!/bin/bash

if [ "$1" != "" ] && [ "$2" != "" ];
then
	echo alias $1=\'$2\' >> ~/.bash_aliases
fi

Jeczcze tylko test:

aliasf mk mkdir

Przeładować ustawienia wpisując source ~/.bashrc i można się cieszyć z nowych komend ;) Po wpisaniu alias powinnyśmy zobaczyć nasz nowo dodany skrót.