Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Ubuntu - instalacja programów w systemie (apt-get).

Dodano: 2010-01-21

Programy dla systemu Ubuntu (Linux) można spotkać w trzech postaciach:
  1. Pliku źródłowego – należy skompilować program dla danego systemu.
  2. Pliku wykonywalnego (najczęściej w postaci archiwum.: *.tar) – po wypakowaniu klikasz i ma działać ;-)
  3. Pliku instalacyjnego danego programu (np.: *.deb).

Jeżeli użytkownik chce zainstalować program może go np.: sam odnaleźć w sieci i pobrać, po czym zainstalować. Wcześniej warto jednak sprawdzić czy w menedżerze programów nie odnajdziemy interesującą nas aplikację, po wyborze jej zostanie ona automatycznie pobrana z serwera i zainstalowana.

Poniżej opiszę bardzo przydatną komendę apt-get, umożliwia ona pobieranie, instalowanie oraz usuwanie programów z systemu.

Przed wykonaniem instalacji najlepiej wykonać aktualizację informacji o dostępnych programach na serwerach. Jeżeli jej się nie wykona, to w czasie instalacji niektórych pakietów może wystąpić problem z prawidłowym ich dodaniem do systemu.
sudo apt-get update

Osobiście polecam instalację programów przy użyciu terminala i komendy apt-get (jeżeli jest to tylko możliwe), dzięki niej użytkownik w łatwy sposób pobierze konkretny program jak i go zainstaluje. Przykładowo chcąc zainstalować Midnight Commander (mc), instalacje należy wykonywać poprzedzając komendy wpisem sudo, dzięki czemu operacje wykonają się na prawach administratora:
sudo apt-get install mc

Komenda apt-get umożliwia także usuwanie zbędnego pakietu z systemu. Wymaga to wpisania jako drugiego członu komendę remove. Załóżmy, że chcemy usunąć mc.
sudo apt-get remove mc

Ważną komendą jest też upgrade, aktualizuje ona zainstalowane pakiety w systemie do nowszych wersji. Należy ją stosować ostrożnie, ponieważ nowe wersje mogą nie pracować prawidłowo w systemie operacyjnym – niekompatybilność. apt-get upgrade

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji o komendzie to wpisz: apt-get --help