Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona główna Bezpieczeństwo C++ Hardware HTML i javascript Java Software SQL

Antywirus – czyszczenie komputera ze złośliwego oprogramowania.

Dodano: 2012-11-09

Pracując na sprzęcie komputerowym, warto co pewien okres czasu sprawdzić innym programem antywirusowym, czy nie złapaliśmy jakiejś infekcji (grupy, przeziębienia ;p). Nawet posiadając pełno płatną wersję programu, warto odinstalować ją, na krótki okres czasy by przeskanować innym programem system (dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z RescuDisk).

Nie zawsze odinstalowanie programu antywirusowego to przyjemna operacja, ponieważ zdarzają się często problemy, wraz z rozwojem oprogramowania jest ich coraz mniej. Można się spodziewać następujących sytuacji:

  • Program nie zostanie prawidłowo usunięty i pozostanie wpis w rejestrze, który uniemożliwi instalację innej wersji antywirusa. W takim przypadku należy wyczyścić rejestr korzystając z narzędzia do tego, często są specjalne programy, na stronie producenta, które usuwają całkowicie antywirusa.
  • Zablokowany dostęp do sieci. Znów się przyda program do czyszczenia rejestru (bardziej specjalistyczny), który usuwa wpisy pochodzenia danego producenta. Jeżeli mamy na dysku program antywirusowy innej firmy, po jego instalacji powinno wszystko wrócić do normy.

Przykładowe programy, które możesz zastosować jako zamiennik:

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie programu antywirusowego startującego z płyty LiveCD tak zwane RescueDisk. Dzięki ich wykorzystaniu możemy bez potrzeby odinstalowania używanego atywirusa, przeskanować dysk w celu znalezienia szkodliwego oprogramowania. Kolejna zaleta to większe prawdopodobieństwo znalezienia ukrytych szkodliwych programów, które w czasie pracy systemu operacyjnego mogą zakamuflować swoją obecność. System RescuDisc to najczęściej startujący linux z płyty, odpowiednio zmodyfikowany do celów przeszukiwania złośliwego oprogramowania na dyskach.

Poniżej przykłady programów antywirusowych tzw. Rescue Disk:

Jeżeli złośliwy program zostanie wgrany do pamięci karty rozszerzeń lub pamięci BIOS, to nawet RescuDisk może nie pomóc. W raz z rozwojem nowych narzędzi i możliwości skanowania obszarów sprzętowych kolejne wersje antywirusów powinny sobie radzić nawet z rzadko spotykanymi zagrożeniami.