Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
CMD - Windows Drukuj kod

CMD (WIN XP) - format.

Dodano: 2008-11-18
Każdy użytkownik komputera posiada na dysku twardym swoje dane, nierzadko bardzo osobiste jak i bardzo ważne.

W przypadku gdy komputer jest na gwarancji i musisz go oddać do serwisu lub porzyczasz swój komputer komuś z dalszej rodziny (sytuacje teoretyczne), lub nie chcesz żeby ktoś odczytał dane z twojego dysku twardego, a już ci się one nie przydadzą to możesz je usunąć za pomocą programów zamazujących informacje na dysku lub przy użyciu polecenia format.

Polecenie format (odpowiednio użyte) umożliwia usunięcie danych z dysku twardego (partycji) całkowite, tz. cała partycja zostanie oczyszczona, nie można wybrać tylko konkretnego pliku.

Przedstawię poniżej prosty skrypt który umożliwi usunięcie wszystkich danych z partycji automatycznie bez niepotrzebnych komunikatów i potwierdzeń. Użyje także parametru /u, który nadpisuje inforamcje na dysku twardym.

Skrypt może wyglądać następująco:Nie można sformatowac partycji systemowej (najczęściej c:) przy użyciu polecenia format z "poziomu" systemu. Nie wykona się ten skrypt na niektórych kontach użytkowników.
Zastosowałem parametr foramt /fs:ntfs ponieważ, dla dużych partycji, które zostały ustawione jako FAT32 nie wykona się formatowanie lub wyświetli się działanie procesu - niestety będziesz myślał, że formatowenie trwa ale po osiągnięciu 100%, okaże się, że dane na partycji są zachowane.