Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

CMD (WIN XP) - autostart programów w zależności od użytkownika.

Dodano: 2009-10-19

Administrator systemu operacyjnego często musi wykonać odpowiednie skrypty, lub też uruchomić programy w zależności od logującego się użytkownika. Z pomocą przychodzi tu narzędzie systemowe gpedit.msc, dzięki niemu możesz wybrać programy, które mają się uruchamiać w czasie logowania użytkownika.

Poniżej zamieszczam dwa skrypty. Pierwszy z nich wyświetla komunikat powitalny dla użytkownika, natomiast drugi uruchamia odpowiednie programy w zależności od logującego się użytkownika.

W programie gpedit.msc musisz rozwinąć następujące drzewa Konfiguracja komputera | Szablony administracyjne | System | Logowanie, w prawym oknie wybierz Uruchom te programy podczas logowania użytkownika. Teraz włącz usługę oraz dodaj ścieżkę z skryptem lub też programem np.: c:\script\login.bat (skrypty umieszczone nie na partycji systemowej nie uruchamiają się automatycznie).

Poniżej przykładowy skrypt:

@cho off
cls

echo Witam %username%
pause > NUL

Coś dla ambitniejszych:

@echo off 
cls 

rem %username% - jest to nazwa użytkownika zalogowanego 
rem admin i user są to przykładowi użytkownicy w systemie ;-) 
if %username% EQU admin ( 
	start cmd 
	notepad 
	GOTO END
) 

if %username% EQU user ( 
	echo Uruchamiam przegladarke IE... 

	rem Wolałbym tu odpalić FireFoxa, ale aby skrypt zadziałał zrezygnowałem z tego 
	"C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe" 
	GOTO END 
) 

:END
exit