Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
CMD - Windows Drukuj kod

CMD (WIN XP) - narzędzia – automatyczna defragmentacja dysków.

Dodano: 2008-08-13
Systemy rodziny Microsoft (do Visty włącznie) wymagają, aby co jakiś czas wykonywać defragmentację dysków. W przeciwieństwie do systemów rodziny linux.

Defragmentcja ma na celu uporządkowanie plików na dysku w sposób, który umożliwia systemowi jak najszybsze ich odnalezienie i odczytanie. Wiele dużych plików może być podzielonych na mniejsze części, ale dzięki defragmentacji można je umieścić w optymalnym miejscu na talerzach dysku twardego (nie będę się wgłębiał w szczegóły).

Wykorzystując dostępne narzędzie w Windows stworzymy skrypt, który zautomatyzuje naszą "co tygodniową" syzyfową pracę. Użyjemy komendy defrag sprawdź jego parametry odpalając go w cmd.

Tworzymy więc prosty skrypt, który będzie pytał czy wykonać defragmentację oraz będzie on zapisywał wyniki działania. Zaczynajmy więc:Pamiętaj, że defragmentacje możesz wykonać mając odpowiednie uprawnienia konta.