Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Bezpieczeństwo - objawy infekcji komputera.

Dodano: 2009-12-04

Każdy użytkownik systemu operacyjnego (np: Windows, Linux, Mac, Solaris) pracując na nim może przyczynić się do jego zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie.

Systemy mniej popularne nie mają takiej palety wirusów, trojanów jak te posiadające duże udziały w rynku oprogramowania (jest to wielki plus, jednak nie należy lekceważyć zagrożenia). Po co pisać program na niewielki odsetek systemów skoro można zwiększyć prawdopodobieństwo zrealizowania celu pisząc na systemy popularne.

Jeżeli nie posiadasz programu antywirusowego to sam wystawiasz się na zagrożenie, to tak jakbyś jeździł w rajdzie fiatem 125p (maluchem) bez kombinezonu, kasku i klatki bezpieczeństwa. Program antywirusowy nie daje 100 procentowej pewności lecz bez niego jesteś skazany na klęskę. Oczywiście można nie podłączać komputera do sieci i wymontować z niego wszelkie napędy oraz zablokować wszelką możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych - co jest wręcz szalone.

Wiele oprogramowań złośliwych jest pisanych w sposób dający dużo do życzenia, co umożliwia wykrycie takiego wirusa obserwując zachowanie systemu, jeżeli pojawiają się niepokojące objawy można podjąć działanie sprawdzające os (czytaj system – lub trasa w rajdzie ;) i w przypadku wykrycia usunąć złośliwe oprogramowanie.

Poniżej podaję kilka sytuacji kiedy można wnioskować (dr Hause się kłania - diagnoza), że w systemie działa niechciane oprogramowanie:

  1. Firewall - przestał działać i nie jest możliwe jego ponowne uruchomienie. W przypadku reinstalacji nadal nie można uruchomić zapory sieciowej.
  2. Program antywirusowy -nie można zaktualizować programu lub nie można go uruchomić. Instalacja innych programów kończy się niepowodzeniem.
  3. Admin – nie możemy konfigurować ustawień komputera nawet na prawach roota lub też nie jest możliwe uruchomienie programów administracyjnych.
  4. Lista procesów – po uruchomieniu programu lista działających procesów jest odświeżana tak, że można zauważyć mruganie wyświetlanych danych.
  5. Aktualizacja – nie jest możliwe pobranie aktualizacji dla systemu.
  6. Przeglądarka – próba wejścia na strony producenta programów antywirusowych kończy się niepowodzeniem.
  7. Komunikat - np.: "kup program antywirusowy 'Antywirus XYZ' ponieważ zainfekowany masz komputer" - tylko nie kupuj programu, który uprzejmie podaje jakieś okienko.