Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Eclipse – edytor do wszystkiego?

Dodano: 2010-08-14

Eclipse jest dobrym środowiskiem pracy dla programistów Javy. Oferuje wiele przydatnych funkcji, które usprawniają pracę. Intuicyjność obsługi jak i przejrzystość menu sprawia, że praca przy pisaniu programów w języku Java jest przyjemnością. System podpowiedzi jak i uzupełniania składni działa bardzo dobrze. Środowisko Eclipse Javy jest stabilnym, łatwym w obsłudze i pomocnym narzędziami do tworzenia profesjonalnych programów.

Moje doświadczenie z wykorzystaniem Eclipse do pracy z innym językiem niż Java zraziłoby mnie do tego programu, gdybym wcześniej nie pracował właśnie w Javie. Niestety Eclipse mocno rozczarowuje i jako kompilator C++ i edytor kodu (X)HTML.

Poniższe doświadczenie uzyskałem korzystając z Eclipse w systemach z rodziny Linux. Zastanowicie się dlaczego od razu nie zrezygnowałem z programu jako kompilator C++, ponieważ używałem go dla języka Java (podkreślam to jeszcze raz – jest bardzo dobry).

Początkujący użytkownik szukający narzędzia do pracy w z językiem C++, może szybko się rozczarować korzystając z Eclipse, może też stracić ochotę do wykorzystania go w czasie pisania projektów w Javie.

Schody zaczynają się już w trakcie wczytywania dodatku CDT, nie można zainstalować wszystkich pakietów, trzeba odznaczyć te z którymi są problemy. Po wczytaniu dodatku, można zacząć zabawę z językiem C++. Teraz kilka elementów zrażających:

Edytor (X)HTML używałem tylko raz i jak na razie do niego nie wrócę. Podstawowy błąd to brak zawijania wierszy, który na przedbiegach odstraszył mnie.

Podsumowując jeżeli szukasz środowiska pracy w Javie to Eclipse jak najbardziej, w innym przypadku tylko jeśli jesteś masochistą to polecam.