Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona główna Artykuły o IT C++ Hardware HTML i javascript Java Software SQL

Przeglądarki – dodatkowe narzędzia, czy naprawdę pomagają pracować?

Dodano: 2012-12-15

Przeglądarki umożliwiają instalowanie narzędzi, który przyspieszają wykonywanie częstych czynności. Wiele narzędzi jest bardzo intuicyjnych jak i stabilnych.

Jeżeli chcemy rozszerzyć funkcjonalność naszej przeglądarki możemy ściągnąć programy ze strony producenta, można również skorzystać z innego źródła. Poniżej strony z dodatkami dwóch wybranych przeglądarek:

Wszystkie dodatkowe narzędzia jakie możemy instalować w systemie należy wybierać rozsądnie. Nie należy ulegać modzie i instalować dodatkowe rozszerzenie funkcjonalności w przeglądarce tylko dlatego, że większość naszych znajomych z niego korzysta.

Jak większość programów dostępnych na rynku, rozszerzenia dla przeglądarek mają swoje zalety jak i wady. Najpierw zalety jakie niewątpliwie, sprawdzone narzędzia nam dają:

  • pracujemy w środowisku, które dobrze znamy, czyli naszej ulubionej przeglądarce
  • jesteśmy w stanie przeglądać, konwertować i edytować pliki szybciej i łatwiej
  • możemy przyspieszyć sposób wyszukiwania informacji najbardziej dla nas istotnych
  • konfigurujemy indywidualnie przeglądarkę dla swoich potrzeb

Niestety wiele dodatków, które instalujemy w celu poprawy naszej „zabawy” w sieci jak i pracy, nie spełnia naszych oczekiwań, a wprost przeciwnie jest przyczyną naszego zdenerwowania. Jakie niespodzianki mogą spotkać użytkownika po instalacji dodatku (tutaj nie precyzuję czy został pobrany bezpośrednio ze strony producenta, czy też innego dostawcy oprogramowania):

  • częste błędy krytyczne – przeglądarka działa niestabilnie, wyłącza się w czasie wyszukiwania
  • modyfikacja ustawień użytkownika - zmiana naszych ustawień, bez zapytania o zgodę np.: domyślnej strony startowej, silnika wyszukiwania itp.
  • wykradanie danych – to jest już przypadek, w którym w sposób zamierzony zostało narzędzie zaprogramowane aby pobierać wszelkie informacje o preferencjach użytkownika, w gorszych przypadkach jego hasła.
  • wolniejsze działanie przeglądarki – szybkość włączania się, wyłączania znacząco zostanie wydłużona lub/i reakcja na operacje użytkownika w programie
  • większe zapotrzebowanie na moc obliczeniową – przeglądarka będzie korzystała z dużo większej ilości pamięci RAM, jak i będzie potrzebowała więcej miejsca na dysku, jak i mocy obliczeniowej procesora.

Jeżeli po instalacji nowego rozszerzenia w przeglądarce zauważymy znaczące zmiany na niekorzyść, należy w pierwszym przypadku usunąć ostatnio dodany add-ons. Wybierając też dodatek, należy przeczytać w opisach czy użytkownicy skarżyli się na jego działanie i czy nie przysporzył im więcej problemów niż pożytku.

Dodatki do przeglądarek są bardzo dobrą rzeczą, która, w przypadku wyboru odpowiedniego narzędzia bardzo pomaga użytkownikowi.

>