Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Hardware - czym się kierować przy wyborze płyty głównej?

Dodano: 2010-02-08

Płyta główna komputera jest jak fundament domu, jeżeli go nie wykonamy z odpowiednio mocnych materiałów w zależności do stawianej konstrukcji to niedługo się nacieszymy nowym budynkiem (komputerem).

Najlepiej do wyobraźni przemawiają historię, więc dlatego przytoczę tu jedną.

Za siedmioma rzekami i tyleż nadajnikami radiowymi, w wielkiej puszczy (betonowej) mieszkało dwóch braci Roztropek i Lekkoduch. Bracia bardzo się interesowali techniką, każdy z nich chciał zostać informatykiem. Rodzice dali im po równe kwoty pieniędzy na podzespoły komputerowe tzn. CPU, ram, karata graficzna i płytę główną – resztę zapewnili im. Lekkoduch szybko wybrał dwurdzeniowy procesor, bardzo wydajny lecz i bardzo drogi, zostało mu nie wiele pieniędzy na pozostałe elementy dlatego wybrał tanią płytę główną z zintegrowaną karą graficzną oraz tanie pamięci ram, które nie powalały wydajnością.

Roztropek natomiast zakupił bardzo wydajną płytę główną, została mu za to mniej pieniędzy na pozostałe podzespoły. Dlatego zakupił jedno rdzeniowy procesor, dobrał do niego optymalnie kości ram. Najbardziej musiał zaoszczędzić na karcie graficznej.

Po złożeniu komputerów bracia przeprowadzili testy wydajnościowe. Lekkoducha komputer mający dwukrotnie lepszy procesor wypadł tylko minimalnie lepiej niż komputer brata Roztropka.

Po roku rodzice zobaczyli, że synowie coraz więcej umiejętności zdobywają w pracy z komputerem. Postanowili więc dać im pieniądze na jeden podzespół komputera, aby rozbudowali swoje “maszyny”.

Roztropek teraz zakupił trzy rdzeniowy procesor. Stary procesor sprzedał z pamięciami i zakupił wydajniejsze pamięci ram. Lekkoduch nauczony doświadczeniem zakupił dobrą płytę główną (bez karty graficznej), nie mógł dodać do swojej poprzedniej płyty nowy trzy rdzeniowy procesor ponieważ go nie obsługiwała. Za starą płytę otrzymał słabą kartę graficzną.

Bracia po raz kolejny przeprowadzili testy sprzętu. Komputer Roztropka sprawował się dużo lepiej niż brata Lekkoducha. Powyższa bajka ma pokazać jak bardzo ważna jest dobra płyta główna. Nie ma na celu pokazania, że płyta główna z zintegrowaną kartą graficzną jest zła.

Użytkowników można w uproszczeniu podzielić na kilka grób:

Powyższa kolejność jest nie przypadkowa. Przed wyborem komputera trzeba się zastanowić do czego będzie nam on służył. Od tego zależy w dużym stopniu wybór płyty głównej. Zwracać powinniśmy uwagę na takie parametry jak:

Powyższe informacje powinny pokrótce ci pomóc w wyborze tego ważnego podzespołu komputera.