Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Hardware - jaką obudowę wybrać?

Dodano: 2010-01-26

Obudowa komputera niby nic, a ma tak duże znaczenie do prawidłowej pracy PC. Wszystkie obudowy można podzielić na dwie podstawowe grupy:

Zakup obudowy trzeba dobrze przemyśleć. W zależności od miejsca jakie dysponujemy dla komputera trzeba wybrać odpowiedni typ jaki i wielkość jednostki centralnej. Powinna mieć ona zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza tzn. wokół obudowy powinno być min. 10 cm przestrzeni do najbliższej przeszkody (na powyższą liczbę ma wpływ rodzaj sąsiadującej przeszkody jak i temperatura pracy komputera).

Duże znaczenie na wielkość (czytaj typ) obudowy ma:

  1. płyta główna
  2. procesor – co za tym idzie rodzaj chłodzenia odpowiedni dla niego
  3. karta graficzna
  4. ilość nośników danych oraz czytników.

najważniejsze ich cechy to: gabaryty i zapotrzebowanie na chłodzenie.

Ważne jest aby przed wybraniem obudowy wiedzieć do czego ma nam służyć komputer. Jeżeli ma to być biurowe urządzenie typu stanowisko pracy urzędnika, to wystarczy nam napeweno obudowa desktop lub też mini tower. Do użytku domowego w zależności od wymagań użytkownika i przeznaczenia można zastosować też powyżej wymienione typy obudów, jednak z doświadczenia polecam midi tower, bardzo dobre przygotowanie pod dalszą rozbudowę komputera.

Obudowy jakie możemy znaleźć na rynku powinny się cechować stabilną konstrukcją, wykonaną starannie, z materiałów wysokiej jakości. Wybór kolorystyczny mamy duży, nie należy jednak przedkładać to na jakość i rozmieszczenie elementów wewnątrz jak i wyjść zewnętrznych. Niektóre osoby kupują ładne obudowy po niskich cenach, niestety ich wykonanie często przysparza wiele problemów (niestabilna obudowa, źle rozplanowane umiejscowienie kieszeni wewnętrznych, zacinające się lub wypadające guziki włącz/wyłącz, reset – niektóre firmowe też się nie mają się czym chwalić) – jeżeli masz możliwość oglądnij obudowę. Zwracajcie uwagę na panel przedni komputera, niektóre z nich posiadają otwierane maskownice osłaniające klawisze włącz/wyłącz, reset, diody jaki i napędy dvd-rom, czy w twojej pracy jest potrzebna maskownica i czy nie będzie konieczne jej usunięcie by móc bezstresowo pracować?

Pokaż mi swoje wnętrze a powiem ci kim jesteś – odnosi się to też do obudów. Niektóre z nich umożliwiają bez narzędziowy montaż wszystkich podzespołów, ma to znaczenie jeśli zamierzasz często zmieniać podzespoły, lub przeznaczenie sprzętu wymaga takiego zastosowania obudowy. Rozplanowanie ułożenia kieszeni ma duży wpływ na możliwości zastosowania hdd (już niedługo ssd, niekiedy duże dyski, przez swoje gabaryty mogą przysporzyć kłopoty w montażu.

Podsumowując:

  1. Określić do czego będzie służył komputer.
  2. Gdzie będzie umiejscowiony.
  3. Z jakich podzespołów będzie zbudowany i ilu ;-)
  4. Jakość jest warta swojej ceny.