Strona główna Hardware C++ Hardware HTML i javascript Java Software SQL

Hardware – notebook z drugiej ręki.

Dodano: 2013-05-25

Segment używanych komputerów przenośnych oferuję bogactwo wyboru różnych konfiguracji w przystępnych cenach (na wstępie laptop, notebook i komputer jest używany zamiennie w tym artykule).

Większość osób woli urządzenia nowe, nie zawsze jest to rozwiązanie korzystne dla kupującego. Często zdarza się, że kupiony notebook, a dokładnie jego moc obliczeniowa jest wykorzystywana w 25 procentach, reszta jego możliwości marnuje się. Dlatego zakup takiego urządzenia jest źle przemyślaną inwestycją.

Kiedy wybrać używany sprzęt, wtedy gdy jest to:

  • komputer pomocniczy
  • urządzenie do pracy w terenie gdzie będzie narażany na uszkodzenia i zabrudzenia
  • notebook dla osoby lubiącej oglądnąć film, poserfować w internecie, lubiącej grać okazjonalnie

Ważną kwestią przy wyborze używanego laptopa jest bateria, która w większości przypadków będzie trzymała słabo lub w ogóle (czym starszy model tym większe prawdopodobieństwo, że bateria to już tylko zbędny ozdobnik ;). Nowe baterie tzw zamienniki, można już kupić do popularnych modeli w cenie do 100 złotych.

Kupując używany komputer warto zwrócić uwagę na uszkodzenia mechaniczne. Część z nich np. pęknięty plastik koło zawiasów ekranu, zatrzasku mogą być skutkiem zmęczenia materiału a nie złego traktowania laptopa. Uszkodzenia takie można naprawić łatwo, niestety tutaj nie ma pewności jak doszło do zniszczenia obudowy – jest ryzyko jest zabawa.

Jeżeli jednak nie interesuje nas naprawa takich sprzętów (co za tym idzie niższa cena) jest wiele modeli w stanie dobrym, których nie trzeba się wstydzić w towarzystwie ;)

Jeżeli zdecydujesz się na używany notebook, co w twoim przypadku może być wyborem bardzo dobrym, pamiętaj po otrzymaniu sprzętu warto jest przeinstalować system dla twojego bezpieczeństwa. Nigdy nie wiadomo co świadomie lub też nie zostało doinstalowane. Jeżeli komputer posiada nalepkę z kodem wystarczy ci tylko płyta z systemem. Jeszcze łatwiej ci pójdzie jak jest partycja recovery na dysku (zalecam płytę z systemem).

Prewencyjnie możesz też z płyty samouruchamiającej sprawdzić podzespoły urządzenia, czy nie ma z nimi problemów. Najważniejsze jest przetestowanie dysku twardego, on przecież będzie przechowywał twoje dane bardziej lub mniej cenne.

Warto też po zakupie rozkręcić tylną obudowę i odkurzyć dobrze sprzęt.

Sam możesz wykonać te czynności sprawdzające i czyszczące lub zlecić to jakiemuś zaprzyjaźnionemu informatykowi.