Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona główna Hardware C++ Hardware HTML i javascript Java Software SQL

Notebook – przegrzewanie się urządzenia.

Modyfikacja: 2011-11-15

Niestety żywotność części ruchomych jest ograniczona, co sprawia, że częściej czy później należy je wymienić. W notebookach dosyć często zużywają się wiatraki odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła z urządzenia.

Wiatrak pracując mocniej i ciężej szybciej się zużywa, wielokrotnie jego intensywność pracy jest nie współmierna do obciążenia urządzenia. Wynika ona często z braku zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza poprzez zasłonięcie otworów wentylacyjnych np. ułożenie na miękkim kocu. Jeżeli nie jest to konieczne to nie należy się opalać z laptopem jednocześnie używając go – niestety nie łapie go tak jak użytkownika i nie będzie miał ładnej brązowej obudowy ;)

Na przegrzewanie notebooka może wskazywać pojawienie się często kilku z poniższych usterek lub niedogodnień w czasie użytkowania, czym więcej spełnionych warunków tym większe prawdopodobieństwo przegrzewania:

  • Chwilowe zamrożenie systemu i ponowne jego prawidłowe działanie.
  • Częste "zawieszenie" systemu wymagające twardego restartu.
  • Samoczynny restart systemu.
  • Czerwony ekran przy uruchamianiu urządzenia, stopniowo przechodzący do kolorów prawidłowych wraz z wydłużającą się pracą wentylatora (może to być przyczyna zużycia się świetlówki matrycy).
  • Nieprawidłowe działanie urządzeń wbudowanych np: czytnik płyt z dużymi problemami odczytuje nośnik, wifi przestaje działać.
  • Głośna praca i częsta wiatraczka.
  • Brak pracy wiatraczka ;)

Rozwiązaniem problemu jest zakup nowego wentylatora, używany może być tylko zamiennikiem tymczasowym ;)