Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona główna Hardware C++ Hardware HTML i javascript Java Software SQL

HDD czy SSD, który dla użytkownika domowego?

Dodano: 2012-01-21

Dyski SSD posiadają wiele zalet jak i wad. Największymi zaletami jest ich duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, szybkość odczytu i zapisu danych oraz cicha praca. Niestety w porównaniu z wadami w zastosowaniu w domowych PC są nieopłacalnym rozwiązaniem. Cena dysków SSD jest bardzo duża, a pojemność jaką można za nią dostać bardzo mała. Kolejną wadą, która może być bardzo istotna jest dużo mniejszy cykl życia takiego dysku w porównaniu z napędami magnetycznymi. Nie poleca się stosowanie na nich defragmentacji danych, co wykonuje się pod systemami z rodziny Windows, aby usprawnić działanie systemu.

Dyski SSD znajdują zastosowanie w urządzeniach mobilnych, które są narażone na wstrząsy, uderzenia (oczywiście delikatne), w przypadku komputerów domowych ich zastosowanie jest złym rozwiązaniem z powodu wysokiej ceny w stosunku do pojemności jak i ograniczeń żywotności.

W farmach serwerów część dysków to SSD ale większe procent to zwykłe HDD. Na dyskach flashowych przeważnie są przechowywane informacje, z których się często korzysta lub też programy, które mają kluczowe znaczenie na szybkość działania całego systemu. Natomiast dyski HDD to wielka przechowalnia danych, oraz miejsce na aplikacje, których użycie nie ma dużego znaczenia na szybkość działania całej infrastruktury. Najnowocześniejsze farmy serwerów, korzystają z dedykowanych nowych technologicznie dysków, których żywotność przewyższa SSD jak i szybkość dostępu do danych.

Niektórzy stosują połączenie dysków SSD i HDD w komputerach desktop, podobnie jak niektóre farmy serwerów. Na dysku SSD instalują system operacyjny, oraz najczęściej używane programy, natomiast dysk HDD to kopie robocze i magazyn np.: zdjęć, filmów.

Na rynku pojawiły się też pośrednie rozwiązania tzn hybrydy. Dyski twarde posiadające wbudowaną pamięć flash kilku gigabajtową oraz tradycyjne "płyty" magnetyczne. Rozwiązanie takie jest półśrodkiem niby szybki, niby tani, niby niezawodny ale w niczym wyróżniający się.

Wiele firm pracuje nad tańszymi i szybszymi magazynami danych, już wkrótce mają się pojawić pierwsze rozwiązania dostępne dla konsumentów. Dlatego warto nie przeinwestować w komputer domowy i kupić zwykły dysk magnetyczny ;)

Podczas wyboru HDD należy określić, który z dwóch poniższych parametrów ma dla nas największe znaczenie i szukać najbardziej zbliżonego do naszych potrzeb dysku:

  • pojemność
  • szybkość
  • niezawodność
  • wytwarzany hałas

Na pewno ważnym aspektem będzie też cena, która może zmusić do pewnych ustępstw. Chcąc wybrać odpowiedni model, zasięgnij opinii:

  1. Opinie kolegów, osób serwisujących, sprzedających.
  2. Dane producenta.
  3. Rankingi renomowanych czasopism lub stron zajmujących się komputerami i ich testowaniem.
  4. Opinie na forach, tutaj jednak należy informacje dzielić na pół, coraz więcej jest marketingu szeptanego.