Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

CPU nowy (stary).

Modyfikacja: 2009-09-14

Dzięki informacją zawartym w tym artykule, będziesz w stanie podjąć decyzję jaki i czy w ogóle jest ci potrzebny (wybrany przez ciebie) nowy (używany) procesor.

Najpierw musisz wiedzieć jaki CPU używasz, bez tego ani rusz ;-p Zapoznaj się z specyfikacją płyty głównej – interesuje cię z jakiego typu procesorami współpracuje twoja płyta. Zwróć uwagę na szybkość szyny FSB, oraz typ gniazda (socket) procesora.

Kolejny ważny krok to musisz ocenić czy procesor, który planujesz zakupić będzie miał istotny wpływ na przyrost mocy obliczeniowej komputera tz. przysłuży się do jego szybszej pracy. Napewno warto kupić procesor jeżeli ilość pamięci cache, obsługiwane rozkazy, częstotliwość szyny FSB oraz taktowanie rdzenia jest wyższe od poprzednika. Rada czym większe różnice w osiągach tym lepiej.

Nie kupuj procesora z widocznymi uszkodzeniami mechanicznymi tz.: ukruszony rdzeń, urwana nóżka, rysy, pęknięcia. Zdarzają się przypadki, że procesory np.: z ukruszonym rdzeniem działają poprawnie, lecz jest to duże ryzyko.

Podczas wymiany na używany procesor staraj się podłączać urządzenia stopniowo, w przypadku uszkodzonego CPU minimalizujesz zakres szkód sprzętu tz.:

Przetestuj sprzęd za pmocoą darmowych aplikacji przede wszystkim: wykonaj testy obciążeniowe komputera, sprawdź sam CPU.