Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Hardware - czyszczenie komputera (pc, notebook, netbook).

Modyfikacja: 2011-01-28

Po zakupie nowego komputera (notebooka, netbooka, lub jednostki centralnej) przez pewien czas użytkowania, sprzęt pracuje przeważnie bardzo cicho. Jednak wraz z upływającym miesięcy od daty zakupu hałas wydzielany przez podzespoły ruchome (skupię się tu na wentylatorach) zaczyna nam coraz bardziej dokuczać.

O sprzęt komputerowy należy dbać tak samo jak o oprogramowanie na nim zainstalowane. Nie wystarczy tylko przetrzeć kurze z obudowy naszego urządzenia ale również raz na jakiś czas przeczyścić go w środku.

Zbierający się kurz na podzespołach (np.: płyta główna, HDD) tworzy warstwę izolacyjną, która ogranicza prawidłowe schłodzenie elementów komputera i przyczynia się do intensywniejszej pracy wentylatorów. Czyszczenie komputera możesz wykonać samodzielnie – nawet netbook jak i notebook nie jest skomplikowany w rozkręceniu i dostaniu się do wnętrza. W przypadku komputerów mobilnych (note i net) warto ściągnąć instrukcję obsługi ze strony producenta.

Do czyszczenia wnętrza komputera można wykorzystać specjalne chusteczki oraz zwykły odkurzacz. Najpierw odkurz podzespoły PC a następnie wyczyść elementy ruchome tzn. wszelkiego rodzaju wentylatory. Wiatraki najlepiej czyścić po demontażu z miejsca umocowania – jeżeli nie posiadasz narzędzi do wyczyszczenia uszczelki, wystarczy że usuniesz warstwę kurzu z miejsc do których jesteś w stanie się dostać nie uszkadzając wentylatora ;).

Po wykonaniu czyszczenia sprzętu, w 50% przypadków poprawia się jakość pracy z nim, wiatraki przestają pracować tak intensywnie (czytaj głośno) i urządzenie mniej się grzeje.