Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona główna Hardware C++ Hardware HTML i javascript Java Software SQL

Hardware – wybór karty graficznej.

Dodano: 2012-10-13

Czy warto kupować nową kartę graficzną o to jest pytanie (Szekspir go zadał w jednej ze swoich książek, albo coś w tym stylu ;p)

Wymieniając kartę graficzną w komputerze klasy PC warto się zastanowić kiedy kupić nową kartę a kiedy zainwestować w używaną. Jeżeli nie mamy dużych wymagań co do graficznej wydajności, komputer to nasze okno na świat i używamy go tylko do serfowania w internecie oraz prostych zadań i gier nie wymagających dużej mocy obliczeniowej, warto wtedy rozejrzeć się na rynku rzeczy używanych i wybrać model za kilkanaście złotych (jak nie za kilkadziesiąt). Nawet w przypadku wyboru karty starszego typu warto coś o niej wiedzieć tzn. jakie ma osiągi i czy cena nie jest zbytnio wygórowana (na końcu artykułu linki do rankinów i porównywarek kart graficznych).

W przypadku niewystarczającej mocy obliczeniowej starej karty, kwestia bardzo ważna jest dlaczego nie spełnia ona naszych oczekiwań. Jeżeli dlatego, że chcemy od czasu do czasu oglądnąć film w jakości Full HD na naszym nowym monitorze przystosowanym do tej rozdzielczości, to inwestując w bardzo wydajne (dla entuzjastów) podzespoły marnujemy pieniądze i moc obliczeniową karty. Warto na pewno, wtedy wybrać coś z możliwością obsługi wysokich rozdzielczości i chłodzeniem pasywnym, dzięki czemu zapewniamy sobie ciszę jak i nie trzeba będzie się martwić o czyszczenie wentylatora na karcie.

Jeżeli jesteśmy graczem od święta do święta, to wtedy już musisz się rozglądnąć za czymś co będzie w przystępnej cenie ale też będzie spełniało twoje oczekiwania (średnia półka powinna być odpowiednia). W przypadku osoby wykorzystującej moc obliczeniową kart graficznych, czy to w grach czy w programach graficznych (lub w inny sposób) należy się rozglądnąć wśród kart bardzo wydajnych, ponieważ średnia na pewno nie zadowoli ich w pełni.

Chłodzenia w kartach można podzielić na pasywne, wodne i aktywne. Najcichsze jest chłodzenie pasywne, co daje nam komfort w postaci braku dodatkowego źródła hałasu i braku potrzeby częstego czyszczenia wentylatora, a z czasem użytkowania wymiany. Karty posiadające chłodzenie pasywne należą do kategorii niskiej i średniej wydajności. Chłodzenie aktywne posiada dużo kart graficznych w różnych kategoriach wydajnościowych. Karty z wentylatorem przeważnie są tańsze niż modele z chłodzeniem pasywnym. W przypadku chłodzenia wodnego, jest ono bardzo wydajne i jest stosowane w kartach o dużej mocy obliczeniowej. W czasie konserwacji dochodzi jeszcze potrzeba uzupełniania płynu chłodzącego, dodatkowa praca dla pasjonata ;)

Większość nowych kart posiada kilka wyjść monitorowych, dlatego dla użytkownika korzystającego z dwóch monitorów nie będzie tu problemu. Obsługują też one wysokie rozdzielczości i są kompatybilne z najnowszymi specyfikacjami obróbki obrazu. Kupując kartę warto zasięgnąć informacji o niej sprzedającego, znajomych i poszukać trochę danych w internecie. Poniżej kilka ciekawych stron:

  • pclab - znajdziesz tu testy dużej ilości sprzętu jak i podzespołów, z jasnym opisem procedury testowej, dużą ilością porównań w różnych narzędziach analizujących jak i opisem plusów i minusów danego modelu.
  • benchmark - bogata baza wiedzy o sprzęcie komputerowym, obszerne artykuły, podparte procedurami testowymi, jasno opisanymi.
  • hwcompare - porównywarka kart graficznych, po wyborze opcji GPU Comparisons, można porównać moc w Wattach karty, jak i ich trzy parametry. Niektóre wartości są teoretyczne lub podawane w przybliżeniu, należy odnosić się do tych informacji poglądowo.
  • surlix – strona zawierająca duża ilość kart graficznych (i nie tylko) ułożonych w tabeli wg kryterium najwydajniejsze do najsłabsze. W porównaniu z wynikami z rankingów chip.pl są one podobne. Niestety nie ma opisanej procedury testowej jak i narzędzi, których użyto. Warto porównać wyniki z innymi rankingami :)