Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Hardware

Bateria Li–ion.

Dodano: 2008-10-15
Często pytają mnie różne osoby czy należy formować baterię Li–ion, i jak należy ją ładować. W Internecie można znaleźć wiele sprzecznych informacji. Najczęściej wypowiadający się na forach piszą, że formować nie należy lub formować zapobiegawczo trzeba.

Tylko niektóre fora (perełki) posiadają informację, opatrzoną linkami do stron źródłowych. Taka informacja jest niekiedy konieczna w momencie gdy informacje na jakiś temat są często sprzeczne i nie uzasadnione żadną fachową dokumentacją.

Sprawa ta niby oczywista, jednak informacje ze sklepów (sprzedawcy), oraz użytkownicy często twierdzą, że należy wykonać taką czynność jak formowanie baterii Li–ion.

Teraz trochę prawdy o bateriach Li–ion (za wszelkie nieścisłości przepraszam):
  • Mała waga w stosunku do przechowywanej energii.
  • Nie posiada tz. efektu pamięci. Jednak należy zapobiegawczo rozładować baterię do zera i naładować ponownie do pełna po około 30 cyklach ładowania i rozładowywania.
  • Baterie tego typu nie powinno się ładować w 100% oraz rozładowywać do 0 (oprócz przypadku powyżej).
  • Przechowywać należy baterię w chłodnym miejscu, w stanie naładowania do ok. 40 %.
  • Mniej szkodliwe jest rozładowanie stopniowe do 0 i ładowanie do pełna stopniowo kilka razy niż uczynienie tego raz (punkt drugi nie dotyczy tego warunku).
  • Jeżeli używasz urządzenie (bateria naładowana) i masz go podłączonego do sieci to wyciągaj baterię dzięki czemu nie zmniejszysz jej żywotności.
  • Nie musisz formować baterii gdy jest nowa przez ładowanie jej przez 24 godziny, wystarczy pierwsze ładowanie pełne i już po sprawie.
Źródła:
www.batteryuniversity.com
news-service.stanford.edu

Valid XHTML 1.0 Transitional