Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona główna Hardware C++ Hardware HTML i javascript Java Software SQL flag_united_kingdom flag_poland

AMD - co i kiedy warto wybrać APU czy zwykłe CPU (desktop)?

Dodano: 2011-10-01

Wraz z rozwojem technologi pojawiają się coraz to nowe architektury komputerów. Poszczególne części pracują coraz wydajniej, zużywają coraz mniej prądu a ich rozmiary albo się nie zmieniają albo są coraz mniejsze.

Producent procesorów firma AMD wprowadziła na rynek procesory z integrowanym układem graficznym. Nowe procesory w skrócie APU wymagają podstawkami FM1, co na pewno wiąże się z wydatkiem na nową płytę główną, rozbudowa starego komputera nie jest możliwa.

Nowe procesory to nowe dylematy czy warto kupić nową architekturę, czy warto zainwestować w "zwykłe" procesory CPU firmy AMD.

Nowe procesory serii A (APU) firmy AMD, oferują dużo lepsze parametry wyświetlania obrazu w porównaniu do procesorów z rodziny i-x firmy Intel, niestety na polu szybkości wykonywania obliczeń ustępują konkurencji.

Kolejny aspekt przy wyborze procesorów z integrowaną grafiką, to dodatkowa kość pamięci, ponieważ APU muszą korzystać z ram komputera, nie posiadają własnego zasobu – co nie jest czymś nietypowym ;). Nie zawsze należy się martwić tym szczegółem, ponieważ w przypadku zapotrzebowania do większą ilość zasobów RAM, zawsze można dokupić dodatkowy moduł (tutaj tylko cena może być przyczyną przemyśleń).

Jeżeli potrzebujesz szybkiego komputera, który powinien wykonywać sprawnie wiele operacji wymagających wydajnego CPU, wtedy nie warto się zastanawiać nad A-series. W takim przypadku warto wybrać Phenom II lub któryś z Athlon II x4 (warto przeglądnąć rankingi procesorów).

Dla gracza APU to kiepskie rozwiązanie, oferowane możliwości graficzne jak i możliwości procesora na pewno nie zadowolą osoby, która lubi grać w nowości rynkowe i zależy jej na jakości obrazu. Jednak jeżeli taka osoba planuje kupienie dwóch wydajnych kart graficznych w celu zwiększenia doznań z oglądania obrazu, APU staje się alternatywą, ponieważ po włączeniu trybu współpracy z kartą graficzną jest wstanie zwiększyć jej możliwości nawet o kilkadziesiąt procent (pamiętaj współpracuje z kartami graficznymi AMD ;)

Procesory A-series z rodziny APU firmy AMD, są łącznikiem między bardzo tanimi zestawami i wydajnymi maszynami. Do zastosowań domowych A-series są najlepszym wyborem. Bardzo dobrze się sprawują w grach (jakość obrazu jest zadowalająca :). Bez problemu można oglądać filmy w rozdzielczości HD (?). Kompresja jak i konwersja dużych plików przebiega szybko.

Zestaw taki jest stosunkowo tańszy i lepszy w testach wydajnościowych, w przypadku składania komputera o podobnych parametrach karty graficznej i procesora.

W zastosowaniach typowo biurowych procesory APU wydają się za mocne, jednak w przypadku pracy z grafiką (nie wpełni profesjonalnie) lub obróbką dużej ilości danych (małe bazy) jest dobrym wyborem.

Wniosek APU A-series to bardzo dobry wybór dla domu.