Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strona główna C++ C++ Hardware HTML i javascript Java Software SQL flag_united_kingdom flag_poland

C++ - fatal error C1902: Program database manager mismatch; please check your installation (VS 2010)

Dodano: 2011-11-04

W niektórych przypadkach kompilacja programu nie jest możliwa w środowisku Visual Studio 2010, a komunikat zwracany brzmi następująco:

fatal error C1902: Program database manager mismatch; please check your installation

Najpierw wykonaj naprawę instalacji środowiska Visual Studio 2010, na pewno potrwa to chwilę. Jeżeli ci się poszczęści to będziesz miał problem z głowy. Nie zawsze to pomaga, czego sam doświadczyłem.

Problem ten jest spowodowany brakiem lub różnymi wersjami bibliotek jak i programu (więcej informacji: Fatal Error C1902):

  • mspdb100.dll
  • mspdbcore.dll
  • mspdbsrv.exe

Najpierw należy sprawdzić czy w systemie istnieją biblioteki i program, najlepiej skorzystać z wyszukiwania systemowego i znaleźć wszystkie pliki. Następnie sprawdź ich wersje (menu kontekstowe właściwości|szczegóły), znajdź pliki jednej wersji, najbardziej aktualne, skopiuj do jakiegoś folderu roboczego np.: ...\dll.

Przed wykonaniem operacji kopiowania, zrobiłem jeszcze dwie czynność co może mieć wpływ na efekt końcowy tzn. usunąłem wszystkie elementy dodatków Visual Studio pakiety Redistributable (które tylko byłem w stanie) oraz usunąłem z folderów bibliotekę mspdb80.dll. Teraz można je przenieść do miejsc docelowych:

  • ...\Microsoft Visual Studio 9.0\Common7\IDE\
  • ...\VS2010\VC\bin\

Pamiętaj, przed nadpisaniem już istniejących bibliotek warto utworzyć ich kopię, dobrze jest stworzyć drugi folder np.: backup_dll.

Po wykonaniu tych operacji kompilacja przebiegła prawidłowo w trybie release i debug.

Teraz trochę ciekawostek, jeżeli będzie brakowało biblioteki mspdb100.dll w folderze ...\VS2010\VC\bin\ to otrzymasz komunikat:

"CL.exe" exited with code -1073741515.

Jeszcze jedna ciekawostka po zainstalowaniu aktualizacji i restarcie systemu może się okazać, że biblioteki z ...\Microsoft Visual Studio 9.0\Common7\IDE wraz z programem zniknęły a środowisko działa poprawnie.